Gmail Hesaplarının Güvenliği: SMS Doğrulaması

“Google Uygulamalar Topluluğu”… Hayatımıza öyle bir girdi, öyle bir gelişti ki son 2 senedir bu bahsettiğimiz Google Uygulamalar Topluluğu… Google Maps & Earth , Gmail, Gtalk, Google Adsense & Adwors, Google Analytics, Google Scholar(Akademik) gibi daha sayamayacağım bir çok uygulama. Tabi ki artık piyasada tek değil ve buna karşı büyük bir pazar elde etmesi öngürülen ve etmeye başlayan Yandex var. Yandex‘in özelliklerini daha önce bu blogda bahsetmiştim. Bir çok yeni özellik eklemeye devam ediyor Yandex… Yeni özelliklerini size diğer blog yazılarında bahsetmeye devam edeceğim.

Şimdi gelelim Gmail’in yeni kullanmaya başladığım ama geç tanıştığım bir özelliğine. Bizler için çok önemli bir yeri olan Gmail hesap(lar)ımızın güvenliği konusu.. Artık çoğu insananın mail adresi çok önemli bir duruma geldi. Özellikle tüm iletişimini mail üzerinden sağlayanlar için… Aslında artık “Mail Adresleri” sanal bir ikametgah oldu. Düşünüldüğünde kullanıcılar açısından çok önemli olan hesapların hacklenme olasılığı yüksek olduğundan; bu durum internet üzerinden hizmet veren çeşitli hizmet sağlayıcılarının daha yüksek güvenlikli mail vb. gibi hesaplar geliştirmeye itti.

Bunun son örneği Gmail’in ücretsiz olarak mail adreslerine giriş yaparken gönderdiği “SMS Uygulaması” Bu özellik şu şekilde çalışıyor. Bu özellik daha önce kurumsal müşterilerde kullanılmaktaydı. Şimdi ise tüm kullanıcılar için açıldı. SMS doğrulama ile Gmail’e girişi aktif etmek için öncelikle https://www.google.com/accounts/ManageAccount sayfasına giriyoruz.

“SMS Doğrulaması” ile Gmail’e girişi aktif etmek için öncelikle bağlantıdaki  https://www.google.com/accounts/ManageAccount sayfasına giriyoruz. Bu sayfada en üstte sağ tarafta 2 adımlı doğrulama kullanma bağlantısına giriyoruz.

Bu bağlantı içerisinde cep telefonu numaramızı giriyoruz. Cep numaramızı girdikten sonra bize SMS ile bir kod gönderiyor. Bu kodu yazıp adımlara devam ettiğimizde Gmail için SMS doğrulamalı giriş aktif olmakta.

Bu özelliğimizi aktif ettiğimiz zaman kullanmakta olduğunuz tüm ”Android”, “iPhone”, “GoogleTalk/Pidgin istemcisi”, “POP/IMAP”, “Outlook – ev bilgisayarı”, “Thunderbird”, “Google TV”, “Picasa masaüstü istemcisi”  gibi servisler devre dışı kalacaktır. Bu servisler ve cihazlar için  https://www.google.com/accounts/IssuedAuthSubTokens sayfasına girip tek tek özel şifreler oluşturmamız gerekmekte.

“Android”, “iPhone”, “GoogleTalk/Pidgin istemcisi”, “POP/IMAP”, “Outlook – ev bilgisayarı”, “Thunderbird”, “Google TV”, “Picasa masaüstü istemcisi” gibi cihazlarımızın ismini girip tek tek şifre oluşturmamız gerekiyor.  Oluşturulan bu parolalar ile sistemlere bağlanabilmektesiniz.  Bu sayede Gmail hesabınız ve Gmail hesabınızı kullanan diğer yazılımlar ya da cihazlar kendilerine özel şifrelerle aktif olacaklar. Ayrıca aşağıdaki videodan ayrıntıları izleyebilirsiniz.

Onur Reha YILDIRIM
İstanbul / 19.03.2012 / 18.57

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla