Google Tahtından Oluyor, Artık Yandex Var!

Yandex, Türkiye’deki kullanıcılar ve Türkiye hakkında bilgi arayan herkes için geliştirilmiş, kullanıcılarına İnternet’te aramanın yanı sıra haberler, e-posta gibi birçok farklı İnternet servisi sunan bir arama motoru ve web bilgi portalıdır.
Rusya pazarında ilk sırada ve comScore verilerine göre dünyanın 7. büyük arama motoru olan Yandex, kuruluşundan bu yana 10 yılı aşkın bir süredir %64’e yakın bir pazar payıyla Rusya piyasasındaki lider konumunu korumaktadır. Birkaç yıl önce Ukrayna, Beyaz Rusya (Belarus) ve Kazakistan için de özel portallarını açan Yandex, servislerini başka dillere çevirmekle kalmayıp çalıştığı her ülke için gerçek birer yerel ürün sunmak üzere çaba göstermektedir.

Yandex.Metrica verilerine göre, Türkiye’de Yandex web bilgi portalını her gün 100 binden fazla kişi kullanıyor. Kullanıcılar arasında en popüler hizmetler ise “Yandex Web Arama” ve “Yandex Haritalar”

Yandex’in Türkçe arama veritabanı son 4 ayda yüzde 20 büyüdü ve indekslediği Türkçe Facebook sayfalarının sayısı üç kat arttı. Gün geçtikçe Türkçeyi çok daha iyi “konuşan” Yandex, artık fil dişi ile fildişi veya türkuaz ile turkuaz gibi kelimelerin farklı yazılış şekillerini de daha iyi tanımaya ve yazım hatalarını düzeltmeye başladı.

Yandex, akıllı telefonlar ve tabletlerden internete giren kullanıcılar için ise bütün popüler platformlarda çalışan mobil sürümünün yanı sıra, Yandex.Haritalar’ın iPhone, Android ve Java mobil uygulamalarını da Türkiye’deki kullanıcıların hizmetine sundu. Mobil uygulamalar bugüne dek 130 binden fazla kullanıcı tarafından indirildi.

Yandex.com.tr adresindeki Yandex Türkiye web bilgi portalı, 20 Eylül 2011 tarihinde kullanıcıların hizmetine sunuldu. Yandex.com.tr’de klasik web arama hizmetinin yanı sıra trafik durumu ile sokak panoramalarını gösteren haritalar, görsel ve video arama hizmeti, haberler, e-posta hizmeti ve İngilizce–Türkçe, Türkçe–İngilizce çeviri hizmeti bulunuyor. Yandex Türkiye ayrıca, web sitesi yöneticileri için Yandex.Webmaster ve Yandex.Özel Arama hizmetlerini de kullanıma sundu.

En son incelediğim iphone uygulamasında ise; “Yandex Maps”ın “Google Maps” a fark atacağı görüşündeyim. Panorama özelliği, anlık trafik akışı gibi bir çok artısı, ilk kullanıcı bakımından olmasada özellikle akıllı telefon kullanıcıları için çok büyük bir nimet olarak görünüyor. Buna ek olarak “Yandex” şahsi görüşüm, google servislerini kısa sürede olmasada uzun vadede yakalayabileceğini düşünülüyor.

Bunların dışında; 20.09.2011 tarihinden beri kullandığım “Yandex” e-posta servisi ise gerçekten başarılı olduğunu gördüm. “Gmail” e-posta servisi ile benzerlik göstersede “Yandex” “Google” a büyük bir alternatif olacağa benziyor. Videoyuda izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Onur Reha YILDIRIM
İstanbul / 22.02.2012 / 18.49

Not: Alıntılar mevcuttur! Derleme yapılmıştır.

Benzer Yazılar

Yorumlar

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla