Hacklenen Facebook Hesapları Hakkındaki Kullanıcıların Hakları

Herkesin bildiği üzere “Sosyal Medya” adı altında “Facebook”, “Twitter” gibi bir çok sosyal ağ hayatımıza girdi ve yaygınlaştı. Tabi ki bunun yanında hırsızlıkların büyük bir bölümüde artık internet üzerinden yapılmakta ve bu konuda kullanıcıların ne yapması gerektiğini pek fazla bilmemektedir.

Ayrıca pek çok insanın “Facebook Sayfaları” çalındıktan sonra hiçbir şey yapamıyorlar ve sadece izliyorlar. Çünkü ne yapmaları gerektiğine dair en ufak bir düşünceleri yok ne yazikki. İnsanların onca emeklerini çaldıkları yetmediği gibi, bu sayfaları hackleyenler bu sayfaların üye (beğeni sayısı) sayısına göre 100-10.000 TL arasında satabiliyorlar. Facebook sayfaları ücretsiz olarak kullanıcılarına dağıtıyor olsa da burada bir dolandırıcılık ve hak gaspı söz konusudur. Sayfa çalan kişiler kendilerine gelir sağlamaktadır. Bu yapılanlar dolandırıcılık olarak nitelendirebilirmiyiz? Cevap; Evet, ama şu şekilde. Ve dayanak şu şekilde; Madde 157 – (1) Hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlayan kişiye bir yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası verilir.

Çalınan “Facebook” hesaplarını, hesap sahiplerinin başvurusu ile bilgileri dahilinde 3 gün içerisinde kapattırılabiliniyor ama geri alınamıyor. Çünkü hesabı çalanın IP’si tespit edilemediğine dair bilgiler mevcut, dolayısıyla yer tespiti ve kişi tespiti mümkün olmuyor. Bununda sebebi “Facebook”un bir TR ofisinin olmaması ve muhattap kimsenin bulunamamsından ötürü kaynaklandığı belirtiliyor. Ayrıca bir dipnot düşmek istiyorum. Eğer facebook hesabınız bir nedenden dolayı kapatıldıysa; Facebook ile iletişime geçip, kimliğinizin TC, anne adı, baba adı vs silinip, sadece Ad ve Soyad bırakılıp tarattıktan sonra Yardım Masası vasıtasıyla gönderdiğiniz zaman Facebook hesabınız 10-15 gün içerisinde geri açılabiliniyor.

Onur Reha YILDIRIM
İstanbul / 04.02.2012 / 11.30

Not: PDF hali için TIKLAYINIZ.

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla