• Şuradasınız
  • Anasayfa
  • Bilişim Hukuku
  • Yargıtay’dan Önemli Karar: Hackerların Çaldığı Parayı Banka Ödeyecek

Yargıtay’dan Önemli Karar: Hackerların Çaldığı Parayı Banka Ödeyecek

Yargıtay 13′üncü Hukuk Dairesi, kimlik bilgilerini kontrol etmeden Seyit Yılmaz’ın GSM hattını iptal eden ve hesaptaki parayı hackerlar tarafından başka bir diğer hesaba aktaran banka aleyhine verilen kararı onadı.

Antalya’da ikamet eden Seyit Yılmaz’ın 2009 yılında hesabında bulunan para hackerlar tarafından internet şubesi şifreleri kıırlmış ve Yılmaz da olayın sorumlusu olarak gördüğü bankayı mahkemeye vermişti. Mahkemenin Yılmaz’ı haklı gördüğü davanın sonucu Yargıtay’da da değişmedi.

Üç yıl önce bilgisayar korsanları, müşteri bilgilerini ele geçirdiği Seyit Yılmaz’ın banka hesabında bulunan 30.000 TL’ye yakın parasını ele geçirmişler. Kimlik bilgileriyle sahte nüfus cüzdanı düzenleyen korsanlar gittikleri bir GSM bayisinden Yılmaz’ın cep telefonu aboneliğini iptal ettirmişler ve böylece banka yetkilileri de Yılmaz’ın telefonuna ulaşamamışlar.

Hem bankaya hem de cep telefonunu kendi bilgisi dışında kapattığı gerekçesiyle GSM şirketi aleyhine Antalya Tüketici Mahkemesi’nde dava açan Seyit Yılmaz, zararının faiziyle birlikte telafisini istedi. DHA‘nın haberine göre üç yıllık sürecin sonunda bankanın ve GSM operatörünün faizi ve diğer masraflarıyla birlikte Seyit Yılmaz’a 55 bin lira ödemesi karara bağlandı.

Yargıtay 13′üncü Hukuk Dairesi, kimlik bilgilerini kontrol etmeden Seyit Yılmaz’ın GSM hattını iptal eden ve hesaptaki parayı bilgisayar korsanlarınca başka bir hesaba aktaran banka aleyhine verilen kararı onadı.

Onur Reha YILDIRIM
Kırıkkale / 06.08.2012 / 15.15

Benzer Yazılar

Yorumlar

  • Lisbeth , 03 Ocak 2014 - 14:26

    Çok güzel yazı. Ben sadece http://www.onurreha.net sendeledi ve ben gerçekten blogunuza Mesajları tarama zevk olduğunu söylemek istedim . Sonuçta ben senin rss beslemesine abone olacağım ve seni yakında tekrar yazmak umut ! ve Yeni Yılınız Kutlu Olsun !

    Cevapla

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla