Cem Karaca Anısına…

Hepimiz için farklı yeri vardır hayatımız da Cem KARACA ismi.. Yıllarca onun şarkılarıyla hüzünlenip aynı zamanda sevinmişizdir aslında.Yaptığı sosyal yaşantı ve politik konulara değinmekten hiç bir zaman çekinmeyen Cem Karaca’nın aralarında Namus Belası, Resimdeki Gözyaşları, Tamirci Çırağı, Çok Yorgunum ve Rep Rep gibi birçok hit şarkısı var. Tabiki birde “Sende Başını Alıp Gitme” vardır ki, benim için olduğu gibi çevremdeki bir çok insan için gerçekten değerli bir şarkıdır.

Tabiki kendiside 12 Eylül  Darbesi mağdurlarındandır. 1983’te sanatçı Yılmaz Güney ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarıldı. Bu olaydan sonra Cem Karaca Alman vatandaşlığına geçerek, Alman pasaportu aldı ve Türkiye’ye girişi yasaklandı. 1987’ye kadar yargılandığı dava sürdü. Dönemin Başbakanı Turgut Özal ile bir arkadaşı vasıtasıyla görüşerek tekrar Türk vatandaşlığına geçmek istedi. 1987’lerin sonuna doğru bu davadan beraat ederek tekrar Türk vatandaşlığı sahibi oldu. Döndükten sonra “Merhaba Gençler” adlı albüm çıkardı.

Ölümü ise bundan 8 sene önce… Hatırlandığı gibi vasiyetinde beni alkışlarla değil, tekbirlerle uğurlayın demesi onun hayranları arasında daha fazla değer kazanmasına neden oldu. Kimileri eleştirdi, kimileri doğru buldu ama en nihayetinde “Türk Sanat Tarihi” onu hep güzel anacaktır ve yaptığı büyük katkıları unutmayacaktır.

Onur Reha YILDIRIM
İstanbul Aydın Üniversitesi Bilgisayar Labı/ 08.02.2012 / 11.05

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla