Eski Bir Yazı “İslamiyet ve Sosyalizm”

Arşivi karıştırıken karşıma gelen, 2 sene önce yazdığım bu yazıyı yayınlamaya karar verdim 🙂

Bugun bir arkadaşımla bu konuyu tartıştım. “İslamiyet ve Sosyalizm” konusu. Bunu yazmak istedim açıkçası. Belki toyum, belki çaylağım, gidip bir siyasi partiye üye olarak siyaset yapmıyorum. Yapmamda. Yapamamda. Ben insanları satamam… Ben yaradanı severdim yaradandan ötürü. Ayrımcılık yapılmasına karşıyım. Kafatas milliyetçiliğine karşıyım. “Pis Arap” benzetmesine karşıyım.(ki buda maksatlıdır) “Arkamızdan vurdular” sözüne karşıyım. Neden mi güzel kardeşlerim? Çünkü bize Arap’lar ihanet etmemiştir. Bazı kandırılan “Arap Şeyhleri” ihanet etmiştir. Sözde Cumhuriyet savunucularına karşıyım? Vahdettin Han’a ihanet içinde diyen sözde Cumhuriyet savunucularına en büyük tokadı eski başbakanlarımızdan Merhum Bülent Ecevit vermiştir. “Vahdettin vatan haini değil” demiştir. Aksine Atatürk’ü onun görevlendirdiği bile söylentiler (bana göre gerçek odur) vardır. Ki nitekim İlk TBMM kararlarında Padişahı ve Hilafeti korumak, kurtarmak maddesi asıl ve ilk görev maddesidir. Atatürk, Vahdettin Han‘ın verdiği yolluk ve zamanın en büyük yetkisini alarak Anadolu’ya gitmiştir. Bunlar, bana göre sistematik bir şekilde insanlara enjekte edilen bir takım görüşlerdir. Atatürk’ün bir gezisinde ölüm haberini aldındığında Vahdettin Han’ı anlatmıştır ve ona şükranlarımızı sunmamızı, bir vatanperver olduğunu söylemiştir. Bunu araştırınız lütfen. Ayrıca bir vatan haini neden sefalet içinde ölmüştür? Neden saraydan giterken tek kuruş almamıştır? Kabri Nerdedir? Araştırınız…

Gelelim asıl konumuza… İslamiyet ve Sosyalizm… Ben sosyalist tüm arkadaşlarıma bu konuyu anlatırım. Bana göre sosyalizm kesinlike İslamiyet’ten etkilenmiştir. Açıkçası sosyalizm konusunda çok ayrıntılı bilgim yoktur. Ama kendimi yetkin görürüm. Sosyalizmde eşitlik yokmudur? İslamiyettede vardır. Sosyalizimde herkes tok değilmidir? İslamiyettede öyledir. Sosyalizm’de herkes eşit değilmidir? İslamiyettede eşittir. Tek farklılık sosyalizim’in dine karşı olması ve insanı esas almasıdır. O farkta olmasa zaten sosyalizimin farkı olacakmıydı? Hayır!

Herneyse bu saatte bunu yazıyorum. Okuduysanız ne mutlu. Ben bunu yazmayı kendime, size yazmalıyım ki ben kulluk görevimi yapmalıyım. Ayrıca her zaman çok sevdiğim bir hikayeyle bitirmek istiyorum. Bu vesileyle tekrar Ramazan Bayram’ınızı hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan dilerim.

Sırp esirleri yakalayan Boşnak mücahitler Aliya’ya sorarlar: “Bunları ne yapacağız?” Cevap: “Onlar misafırlerimizdir; misafir gibi davranacaksınız.” Mücahitler, “Ama onlar bizim kardeşlerimize neler neler yapıyorlar..” Aliya sakince cevap verir: “Onlar bizim öğretmenimiz değil ki! Esirlere nasıl davranılacağını onlardan öğrenecek değiliz.” Aramıza “kamusal alan” bölücülüğü sokanlar, insanları sözde cumhuriyet havariliği ile birbirlerine düşürenler, ellerindeki bayrağı kardeşlik için değil haset ve kin için sallayanlar bizim öğretmeniniz değil.. Başörtülüyü dışlayanlardan intikamımızı başörtüsüze düşman olarak alırsak, onları öğretmenimiz bilmiş oluruz. Biz “rahmetsel alan”dayız; burada aramıza ayrık otları DİKENLER de GÜL hatırına vardır.”

 

Sevgilerimle..

Onur Reha YILDIRIM

10.09.2010 – 01:50

Benzer Yazılar

Yorumlar

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla