İnternet’in Yasal Olarak İzlenmesi İngiltere Gündeminde

İngiltere’de, polis ve istihbarat servislerine vatandaşların internet kullanımını izleme imkanı verecek yasa tasarısı hükümetin gündeminde.
Yeni yasayla, telefon görüşmelerinin, elektronik postaların, Facebook, Twitter ve Skype gibi sosyal medya ve iletişim kanallarının yakından takip edilmesi hedefleniyor.

Muhafazakar Parti milletvekili ve eski gölge İçişleri Bakanı David Davis ise yasa hazırlığına tepkili: “Bu gerçekten gereksiz ve hatta bazı kişiler için bunu uygulamak istiyorlarsa ki teröristler ve suçlular için yapılması gereken de bu, bunun için mahkeme kararı almalısınız. İzni alın ve hakime başvurun. Biz bu ülkede 100 yıldır bunu yaptık, bunu şimdi neden değiştirelim ki?”

İngiltere İçişleri Bakanlığı, uygulamanın terörizm ve diğer suçlarla mücadele açısından önem taşıdığını belirtiyor.

Söz konusu yasa tasarısıyla ilgili kararın, Mayıs’ta Kraliçe 2. Elizabeth’in parlamentoda hükümet programını açıklayacağı geleneksel konuşmasında yer alacağı belirtiliyor.

Bu yeni yasal düzenleme uyarınca internet iletişimi, telefon görüşmeleri ve cep telefonu mesajlarının içeriğinin görülebilmesi için mahkeme emri gerekecek.

Not: Alıntıdır.

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla