Türkiye’de 4G Teknolojisi Test Edildi

Geçtiğimiz 2009 yılının sonlarında Mobil telefon firması TeliaSonera, Norveç’in başkenti Oslo ile İsveç’in başkenti Stockholm’de ikişer 4G şebekesini kurduğunu açıklayarak, ilk abonelerin gelecek yılın başında yeni teknolojiyi kullanabileceklerini açıklamıştı hatırlarsanız.

Biz o zaman daha yeni yeni 3G sistemine geçiş yapmış, yavaş yavaş mobil teknolojiye alışmaya ve tanışmaya çalışıyorduk. Şimdiler de iPad’in de çıkmasıyla bir beklenti oluştu tüm çevrelerde. Artık yeni çıkan  akıllı telefonların tümünde 4G teknolojisinin bulunmasına rağmen, biz Türk kullanıcılar olarak 4G teknolojisi kullanımı konusunda biraz geri kalmış durumdayız ne yazık ki. Peki neydi 4G? Long Term Evolution (LTE) teknolojisi temelinde çalışan dördüncü nesil 4G mobil iletişim sisteminin veri indirme hızı, 3G şebekesinden 10 kat hızlı ve saniyede 100 megabiti buluyor.

Ama bu konuda Turkcell, geçtiğimiz günlerde güzel bir test yaptığını ve başarılı olduklarını açıkladı. Hem de 4G sistemiyle. Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu ile beraber, mobil olarak, sürekli hareket halinde bir otobüs dolusu insanla birlikte İstanbul sokaklarına çıkıp, Maltepe-Kartal arası, Ericsson‘un özel olarak aldığı lisans sayesinde 4G teknolojini test ettiler. Ve gerçekten görüntülerde de göreceğiniz gibi büyük bir başarı olduğu görünmekte. Düşünsenize mobil haldeyken 5 dakikada HD bir filmi upload edebileceksiniz, Aynı anda HD bir video izleyebileceksiniz, ve bunların ikisini yaparken de HD kaliteli bir film indirebileceksiniz ve hepsi çok kısa sürede. İnanılmaz değil mi? 56K modemlerden sonra…

Tabiki Turkcell kullanıcılarının 4G sistemine ne zaman geçebileceğine dair bir bilgi vermedi. Mevcut 3G teknolojisine daha tam anlamıyla çalışmasında sıkıntılar varken ve zaman zaman en merkezi yerlerde dahi kullanıcılarına 3G servisi sunamayan operatör(cük)ler, hatta ev kullanıcıları açısından 8mbit internet hızını doğru düzgün veremeyen şirket(cik)ler varken, 4G teknolojisi bize gerçekten uzak görünüyor. Ama umalım ki, en kısa sürede 4G sistemini biz kullanıcların hizmetine girmesi, hayatımızı çok kolaylaştıracağı su götürmez bir gerçektir.

Onur Reha YILDIRIM
İstanbul / 07.04.2012 / 16.16

Benzer Yazılar

Yorumlar

 • Nurettin , 05 Mayıs 2012 - 12:46

  Ülkemizde verilen en iyi İletişim hizmeti yarım yamalak verilen internet,2g+3g+ vede 4g internet olacak çünkü ülkemizde tam manasıyla verilen hiç bir hizmet yok,daha kablolu ttnet hızını bile karşılayamazken üstelikte belirli bölgelerde dahi olmazken bu 4g hizmetininde genelde verilemiyeceği aşikar olarak görülmekte olup yine milyonlarca dolar sermaye atıl vaziyette birilerinin ceplerini doldurmaktan öte gitmeyecektir.

  Cevapla
  • Neaj , 24 Temmuz 2012 - 04:10

   Serdar Torun diyor ki:Sertifika alacaklar arasında arakdaşlarımda var.Başta onlar olmak fczere tfcm arakdaşlara hayırlı olsunBundan sonrası ie7inde umarım istedikleri yerlerde gf6rev alırlar.

   Cevapla

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla