Bilgi Üniversitesi Öğrencileri İnternet Üzerinden Anayasa Yazıyor!

Siyasiler kanadında yeni anayasa tartışmaları süredursun, bir grup yüksek lisans öğrencisi “crowdsourcing”, yani Wikipedia’nın oluşumundaki mantığa benzer bir yöntemle yeni bir anayasa yazmak için kolları sıvadı.

Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri Yüksek Lisans öğrencilerinin bir ders projesi olarak hayata geçirdikleri “Açık Anayasa” projesinde geçtiğimiz günlerde ilk adımlar atıldı ve anayasanın ilk maddeleri yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Devlet Yapısı ve Yönetimi ile Hak ve Özgürlükler başlıkları şu anda açılmış durumda ve bu konular altındaki birçok maddenin ana hatları çoktan çizilmiş.

13 üyesi bulunan grup, Açık Anayasa’nın giriş maddesini ise “Bu anayasa Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilkelerini düzenleyen bir metindir. Türkiye halkı tarafından, Türkiye halkı için yazılmıştır. Hiçbir yasa anayasaya aykırı olamaz. Uluslararası anlaşmalar her zaman anayasadan daha üstündür” sözleriyle belirlemiş.

acikanayasa.wikispaces.com adresinde bir araya gelen oluşum, “internetin getirdiği imkanlar sayesinde bu proje doğrudan demokrasiyi hayata geçirerek halkın katılım ve müzakere aracılığıyla anayasasını hazırlamasını hedeflemekte” olduğunu belirtiyor. Halkın kendi anayasasını yaratabileceği bir platform oluşturma fikriyle yola çıkan öğrencilere Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Erkan Saka önderlik ediyor.

Kolektif Anayasa olarak nitelendirilen bu projenin, dünyada örnekleri oldukça fazla. İzlanda, Mısır, İspanya ve hatta ABD’de crowdsourcing yöntemiyle dijital denemeler mevcut. Erkan Saka’nın Kolektif Anayasa Yazımı denemeleriyle ilgili T24’te yayınlanan köşe yazısından konuyla ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Açık Anayasa’yı dilerseniz Facebook ve Twitter’dan da takip edebilir, düşüncelerinizle katkıda bulunmak istiyorsanız buradaki yönlendirmelere göre metniniz oluşturup halkın anayasasının oluşmasında pay sahibi olabilirsiniz.

No: Alıntıdır.

Benzer Yazılar

Yorumlar

  • Yuki , 24 Temmuz 2012 - 18:21

    merhabalar..idare hukuku e7ıkmış soru ve ceavpları linki ie7in f6ncelikle e7ok tşk ler..Birinci sınıf idare hukuku değilmi ? cevap anahtarı 3 ile başlıyor.yani kodu 3160 ..bir yanlışlık yok değil mi ?

    Cevapla

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla