Twitter; Artık Yeni Silahımız Hukuk!

Tüm Twitter kullanıcılarının son zamanlarda çektiği sıkıntılardan en önemlisi spam tweet konusudur. Bazı sitelerin kontrolünde bulunan ve kullanıcılar arasından bot olarak bilinen Twitter hesaplarından otomatik olarak gönderilen tweetler, diğer kullanıcılara gönderilen linklere tıklamasını ve uygulamaları istemeyerekte olsa yüklemelerine neden olmakta.

Twitter‘in bilinen aktif kullanıcı sayısı 140 milyon civarlarında. Dolayısıyla üye sayısı arttıkça spam sorunları büyümeye başladı. Twitter, son yaptığı açıklamada “Güvenlik önlemleri ve teknik çabalarımızın yanına yeni bir silah olarak hukuku da eklediklerini” ifade etti. Daha önce Facebook ve Gooogle’da bu sebeplerden dolayı mahkemeye başvurmuştu.

Twitter’ın dünya genelinde 465 milyonu aşkın üyesi bulunuyor. Aktif kullanıcı sayısı ise 140 milyon. Üye sayısı arttıkça spam sorunuyla daha fazla karşılaşan Twitter’ın yanı sıra, aynı sorun nedeniyle Facebook ve Google’da geçmişte mahkemeye başvurmuştu.

Amerika’da San Francisco Fedaral Mahkemeye yaptığı başvuruda TweetAttacks, TweetAdder, TweetBuddy, justinlover.info ve troption.com sitelerine dava açtı. Twitter, açtığı bu dava ile spam konusunda hassas olduklarını tüm dünyaya göstermiş oldu. Dünya’nın en büyük mikro blogging sitesi olan Twitter, geçtiğimiz günlerde satın aldığı internet güvenlik şirketi Dasient’i alması ilerleyen zamanlarda güvenlik açısından Twitter’ın daha gelişeceği yönünde yorumlanabilir.

Onur Reha YILDIRIM
İstanbul / 08.04.2012 / 16.03

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla