Eser Korumasında Elektronik Damga Dönemi

Eser Korumasında Elektronik Damga Dönemi

 

Çoğu eser sahibi, ortaya çıkardıkları bir eseri nasıl koruyacaklarını düşünüyorlar. Yazı, fotoğraf gibi bir çok eser olsun hepsinde notere gidip bir çok para verip notere tastikletmek, herkesin maddi durumu elvermemesinden dolayı mümkün olmuyor. Tasdix ile bunu çok ucuza yapabiliyorsunuz!

“Tasdix, internet bağlantısı ve Tasdix masaüstü yazılımı aracılığıyla herhangi bir elektronik ortamda saklanmış dökümanın parmak izine (sayısal özet=hash) sayısal zaman damgası ekliyor. Böylece damgalanan dökümanla aynı adı taşıyan .tms uzantılı bir zaman damgası sertifikası oluşuyor. Bu elektronik sertifika, 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’nda gerçekleştirilen düzenlenmeler sayesinde mahkemelerde geçerliliği olan bir kanıt niteliği taşıyor ve damgalanan dökümanla birlikte saklanması gerekiyor.” ve buda kullanıcılara mahkemelerde ortaya çıkan eserin kendilerine ait olduğunu kanıtlamada yardımcı oluyor ki bu noter kullanmadan yapılabilmesi kullanıcıyı çekiyor.

Bu hizmet ücretli bir hizmettir. Ancak eser korumasında oldukça makul bir yöntem zira böylece yaratılan eser, başka kimsenin (noterin dahi) görmesine/duymasına/bilmesine gerek kalmaksızın bir zaman damgası ile işaretlenmektedir. Bu uygulama, zihinlerdeki “eserimi nasıl koruyacağım?” düşüncesine oldukça pratik bir çözüm geliştirmiş. Hiç uygulamamış olmakla birlikte düşünce olarak faydalı bulduğumu belirtmek isterim.

Her tasdixleme işlemi 1 kontör ile ücretlendirilmekte. Tasdix’e üye olduğunuzda hesabınıza 1 kontör yükleniyor. 5, 10, 100 veya 500 kontörlük paketleri kredi kartı veya banka havalesi ile satın alabiliyorsunuz. Turkcell abonesiyseniz, TurkcellMobilÖdeme ile 2 veya 4 kontörlük paketleri tercih edebiliyorsunuz.

Mobil imzanızla tasdixleme işlemi yaparken cep telefonunuza gelecek mesajların SMS bedeli kontor fiyatının içindedir. Ancak imzalamayı tamamlamak için göndereceğiniz SMS’in bedelini operatörünüz size yansıtacaktır. TurkcellMobilÖdeme işlemlerinde ödeme onayı için kullanacağınız kısa mesaj, 1 standart SMS bedeli olarak ücretlendirilmektedir.

Onur Reha YILDIRIM
İstanbul / 13.02.2012 / 21.07
www.onurreha.net

Not: PDF hali için TIKLAYINIZ!
Kaynak:
Legal Fikri ve Sınai Haklar Dergisi, 2007, Yıl:3 Sayı 10 s.292 / www.tasdix.com

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla