İnternet Bankacılığına Alıştık!

Türkiye Bankalar Birliği’nin yaptığı  en son araştırmada; İnternet Bankacılığını kullanan Türk kullanıcılarının oranında büyük artış olduğu görüldü. 2011 yılı içinde, internet bankacılığını kullanan 7,8 milyon bireysel kullanıcı, 803 bin kurumsal kullanıcı olduğu belirlendi.

İnternet bankacılığı sistemine kayıtlı olan veya en az birkez kullanmış 19 milyon  kullanıcıya yaklaşmış olmasına rağmen sadece yarısı düzenli olarak internet bankacılığını kullanımı yapmakta… “İnternet Bankacılığı” sistemine güvenilmeye başlamasında birçok etken bulunmakta… Mobil SMS’ler sayesinde, ya da diğer uygulamalardan dolayı birçok kullanıcı (buna bende dahilim) internet bankacılığını sevdi ve daha fazla güvendi. Faturaları sıra beklemeden, ödemelerinizi kısa yoldan yapmak, otomatik ödeme talimatları verilmesi için özendirmeler kullanıcı çektiği bir gerçek. Sosyal medyanında bu konu üzerinde etkili olması aşikardır.

Son 5 yılda ise; “İnternet Bankacılığı” kullanımı %100 artmış. 2007 yılında 4,3 milyon kullanıcı internet bankacılığı sistemini kullanıyorken, 2011 yılında bu sayı 8,3 milyon kişiye yükselmiş. Bu oranlar son yıllarda internete olan ilginin giderek arttığını -birde bu oranlar ile- görmemizi sağlıyor.

İnternet Bankacılığı hizmetini kullananların %38’i İstanbul’da bulunurken, İstanbul’u Ankara ve İzmir takip etmekte..

Onur Reha YILDIRIM
Ankara / 17.03.2012 / 12.16

Benzer Yazılar

Yorumlar

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla