İstanbul’da 24 Saat Sanal Devriye Dönemi

Bugün okudum aslında. Önce beyenatı veren görevli için güldüm. Fakat daha sonra düşündüğümde terim tabir olarak kullanmasını haklı gördüm. İstabul Emniyet Müdürlüğünden Asayiş Şubesinden bir kişi söylemiş “İnternet ortamında 24 saat sanal devriye yapan görevlilerimiz var. Suça karışan kişileri yakalamakla görevli dışarıda görev alan ekiplerimiz, şüphelilerden elde edilen delillerin (CD, DVD, flash bellek, harici disk, hard disk, cep telefonu ve dijital verileri barındıran her türlü cihazlar) incelendiği dijital delil inceleme laboratuvarımız, teknik inceleme yapan ve bilirkişi raporu düzenleyen görevlilerimiz, tahkikatta çalışan görevlilerimiz olmak üzere konusuna hakim ve tecrübeli toplam 36 personelle çalışıyoruz.”  Ayrıca Bilişim Suçları Şubesininde Asayiş Şubesi ile ortaklaşa çalıştığıda bizler için sevindirici bir durum.


Tabiki 30 milyona varan internet kullanımı Türkiye’de çok daha farklı konumlara gelecek diye düşünüyorum. Ayrıca aşağıdaki suçlar şu aralar en çok şikayet alınan konularmış.

 • Tehdit; internetten, sosyal paylaşım sitelerinden ya da mail yoluyla kişinin kendisine veya yakınına, hayatına veya vücut dokunulmazlığı veya cinsel dokunulmazlığına zarar verecek şekilde yapılan saldırılar.
 • Şantaj; internetten tanışarak güven telkin ettikten sonra karşısındaki kişinin özel hayatına ait bilgi veya görüntülerini alarak bunları başkalarıyla paylaşacağını söyleyerek para veya menfaat talebinde bulunmak.
 • Hakaret; sosyal paylaşım sitesinden ya da e-mail yoluyla kişileri başkalarına karşı onur kırıcı, küçük düşürücü ifadelerle şeref ve saygınlığına saldırı yapmak.
 • Çocukların cinsel istismarı; internet üzerinden çocukları değişik vaatler veya şantaj yoluyla kandırarak cinsel istismarda bulunmak.
 • Müstehcenlik; cinsel içerikli müstehcen görüntü veya yazıları çocuklara göstermek, okutmak, yaymak veya kullanımını sağlamak ve çocukları bu suçlarda kullanmak.
 • Fuhuş; internet üzerinden fuhşa aracılık etmek, teşvik etmek veya suçu kolaylaştırmak.
 • Kumar oynanması için imkan sağlama; internetten yasal olmaksızın bahis ve kumar sitesi oluşturmak.
 • Dolandırıcılık; internet üzerinde kendini farklı meslekten veya kişilikten tanıtarak tanıştığı kişilere evlilik vaadinde bulunarak kandırma veya menfaat sağlamak, güvenli olamayan sitelerden ürün satışı yaparak parayı aldıktan sonra ortadan kaybolmak, ürün satışı adı altında kaparo alarak ortadan kaybolmak, çalıntı malı internet üzerinde çok ucuz fiyata satmak, banka hesap bilgilerini ve şifrelerini ele geçirerek hesabını boşaltmak, kredi kart bilgilerini ele geçirip para çekmek.
 • Kişisel verileri kaydetmek ve kişisel verileri hukuka aykırı bir şekilde başkalarına vermek.
 • Başkasına ait profil oluşturarak elektronik mail adresi almak ve bu kişiler adına başkalarına küfürlü mesajlar göndermek, özel hayatına ait görüntü ve fotoğraf yayımlamak.”

Ayrıca Bilişim Suçları konusunda da ünlü isimler de mağdurlar arasındalar, Bir kaç örnek;

 • Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Erol Köse’ye sosyal paylaşım sitesi üzerinden hakaret yapıldığına dair soruşturma aydınlatıldı, şüpheli hakkında yasal işlem yapıldı.
 • Şişli Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Ömer Zülfü Livaneli’ye sosyal paylaşım sitesinde meçhul bir profilden hakaret edilmesiyle ilgili soruşturma halen devam ediyor.
 • İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Seda Sayan ve Hülya Avşar’ın kendilerine hakaret edildiği yönündeki şikayetleri de aydınlatıldı.
 • Sarıyer Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Ümran Erler’in elektronik posta ve profillerini ele geçiren şüpheli belirlendi ve hakkında yasal işlem yapıldı.
 • Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Seyhan Soylu’nun hakaret şikayeti de aydınlatıldı.”

Son olarakta; Bilişim yoluyla İşlenen Suçlar Büro Amirliğinin 2010 ve 2011 yıllarındaki istatistiklerine ilişkin ‘sosyal paylaşım sitelerine ilişkin 2010 yılında çeşitli konularda 2 bin 606 şikayet alındı. Geçen yıl ise 3 bin 744 şikayet almışlar. Oranlar 2012 senesinde ne kadar artacak, hep beraber bakıp göreceğiz..

Onur Reha YILDIRIM
İstanbul / 29.01.2012 / 20.58

 

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla