Sanal Mirasınız Ne Olacak, Hiç Düşündünüz mü?

Herkes birgün mutlaka ölecek. Bunun için vasiyetname bile bırakıyoruz. Peki ama sosyal medya (facebook, twitter vb) ya da diğer sanal malvarlıklarımız için birşeyler düşünüyormuyuz?Facebook’ta 5 milyondan fazla hesabın vefat etmiş kişilere ait olduğu tahmin ediliyor. Peki kullanıcının hayatını kaybetmesi durumunda sosyal medya platformları ne yapıyor? Tek derdimiz de o mu kaldı? demeyin. Türkiye’de Facebook kullanıcı sayısının 31 milyonu, Twitter kullanıcılarının 4 milyonu geçtiğini düşündüğümüzde oldukça önemli bir kitleden bahsettiğimizi söyleyebiliriz. Bugün dünyada yedi insandan biri sosyal medya araçlarını kullanıyor ve bu sayı her gün giderek artıyor. Sosyal medya aracılığıyla hayatımızdaki birçok özel anı internete taşıdığımızı da unutmayalım. Bu paylaşımlar, vefat edenlerin ardında kalan dostlar ve aile fertleri için acı bir hatıra olabilir.

Vefat eden yakınınızın Facebook ya da Twitter hesabını nasıl kapatabilirsiniz?

Dünyanın en yaygın sosyal medya ağı olan Facebook’ta 5 milyondan fazla hesabın vefat etmiş kişilere ait olduğu tahmin ediliyor. Peki kullanıcının vefat etmesi durumunda sosyal medya platformları ne yapıyor? Acaba bir vefat durumunda aile fertleri o kişinin sosyal medya hesaplarını kapatabilir mi? Veya vefat eden kişilerin sosyal medya sayfaları bir sanal mezarlık gibi dizayn edilebilir mi? Dijital çağda giderek önem kazanan sorular bunlar.

Eğer vefat eden kişinin yakınları, kullanıcı adı ve şifresini biliyorsa birtakım önlemler alabilirler. Ama bu bilgiler yakınlarının elinde yoksa, sosyal medya platformları çeşitli seçenekler sunuyor.

Bu seçeneklerin işleme konulması için ilgili şirketlere bazı resmi belgeleri göndermek gerekiyor. Sosyal medya şirketlerinin birçoğunun merkezi ABD’de olduğu için başvurunun İngilizce yapılması gerek. Eğer resmi belgelerin orijinali İngilizce değilse noter tasdikli İngilizce çevirisinin hazırlanması şart. Aksi takdirde yapılan başvurunun gerçek olup olmadığı tespit edilemiyor. Başvurunun değerlendirilmesi ise belgelerin incelenmesine bağlı olarak birkaç haftayı bulabiliyor.

Facebook, vefat eden yakınlarının hesabını kaldırmak isteyen birinci dereceden akrabaların isteklerini bir başvuru formuyla işleme alıyor. Bu işlem sonunda vefat eden kişinin profili ve ilişkili tüm içerikler Facebook’tan tamamen kaldırılıyor. Veya vefat edenlerin profilleri bir anı sayfasına dönüştürülebiliyor.

Vefat etmiş bir Twitter üyesinin hesabının kaldırılması için Twitter’a e-mail veya posta yoluyla başvuru yapılabiliyor. Başvuru dosyasında vefat eden kullanıcının Twitter kullanıcı adı, vefat belgesinin bir kopyası, başvuruyu yapan kişinin kişisel bilgileri ve bir başvuru dilekçesi olması gerekiyor.

GOOGLE, akrabalara yetki veriyor

Google, vefat etmiş kullanıcıların hesaplarına erişmek isteyen yakın akrabalara veya resmi temsilcilerine yetki verebiliyor. Bunun için hem vefat eden kişinin hem de başvuruyu yapan kişinin bilgilerinin posta veya faks yoluyla Google’ın Kaliforniya’daki merkezine ulaştırılması gerekiyor.  Eğer başvuru Google yetkililerince onaylanırsa vefat eden kişinin yakınları hesabın erişim haklarına sahip oluyor.

YAHOO ve FLICKR için ölüm belgesinin kopyası şart

Vefat eden Yahoo veya Flickr kullanıcılarının hesaplarının kaldırılması için kişinin hesap bilgilerinin ve ölüm belgesinin bir kopyasının, İngilizce noter tasdikli çevirisiyle Yahoo yetkililerine ulaştırılması gerekiyor. Başvurular posta yoluyla 701 First Avenue Sunnyvale, California 94089 USA adresine yapılabilir. Daha detaylı bilgi için Yahoo merkezinin müşteri hizmetleri ile +1 408 349 79 41 No’lu telefondan temasa geçmek mümkün. Başvuru uygun bulunursa Yahoo yetkilileri internetteki tüm içeriği siliyor.

LINKEDIN, form doldurulmasını istiyor

Linkedin profilinin vefat dolayısıyla kapatılmasını isteyenlerin bir form doldurmaları gerekiyor. Bu form Linkedin müşteri hizmetlerine internet üzerinden veya faks yoluyla ulaştırılabilir.

MICROSOFT LIVE-MSN HOTMAIL, 9 ay sonra hesapları siliyor

9 aydan fazla kullanılmayan Microsoft servisleri otomatik olarak siliniyor. Eğer vefat eden bir yakınınızın hesabına bu süre öncesinde erişmek ve hesabındaki bilgilerin bir kopyasını edinmek istiyorsanız msrecord@microsoft.com adresine bir e-mail atmalısınız. E-mail’de bazı kişisel bilgi ve belgeleri vermeniz gerekiyor. Detaylı bilgi için Microsoft’un sayfasına göz atılabilir.

Ayrıca NTV’de bununla ilgili bir haber;

Not: Alıntılar mevcuttur

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla